Zelené oči

Na základe žiadosti ZŠ Veľké Uherce 145 o poskytnutie grantu Zelené oči pod číslom

2023-03-40 udelil Trenčiansky samosprávny kraj grant vo výške 1910,- € na realizáciu

projektu

„Naša záhrada ako správne miesto pre život“

Projekt bol podporený v rámci grantového environmentálneho programu

Zelené oči, ktorý tvorí súčasť projektu Zelená župa.

Cieľom nášho projektu je zveľadiť priestranstvo v okolí školy, oživiť školský areál novými záhradnými prvkami a výsadbou zelene, krovov i drevín, ktoré prispejú k zlepšeniu životného prostredia. Vytvoriť tu ideálne miesto pre život človeka, vegetácie i hmyzu a drobných
živočíchov.
V blízkosti už existujúceho dreveného altánku a štyroch vyvýšených záhonov plánujeme vybudovať ďalšie tri drevené vyvýšené záhony a doplniť ich o drevený jahodník. V ich blízkosti umiestnime hmyzí hotel ako domov pre rozličné užitočné druhy hmyzu.
Na voľnom priestranstve vysadíme pôvodné ovocné dreviny a kry:
1./ vtáčí zob - hustý porast ako živý plot
2./ marhuľa - dva stromy
3./ ovocné kry - maliny, černice, egreše, čierne a červené ríbezle, čučoriedky
4./ vinič

Týmito aktivitami vytvoríme vhodný biotop pre hniezdenie viacerých vtáčích druhov, poslúžia ako živné rastliny viacerých druhov nočných motýľov, kvety poskytujú potravu pre opeľovače, plody potravu pre rôzne druhy vtákov.
Tieto priestory budú slúžiť našim žiakom ako učiaca záhrada. V rámci prírodovedných predmetov budú môcť žiaci pozorovať, ako rastú jednotlivé rastliny, aké podmienky potrebujú, prípadne môžu experimentovať priamo v záhrade a zisťovať rozdiely vo vývoji tej istej rastliny pri zmene niektorej podmienky (vlaha, svetlo,...). Učia sa pomenovať rastliny, pracovať s atlasom pri ich určovaní.
Budú sa o záhradu a rastliny v nej priamo starať od založenia výsadby až po zber úrody - posilnenie zodpovedného správania sa.
Nielen na prírodovedných predmetoch, ale aj na iných budú využívať novú záhradu pri exteriérovom vyučovaní - napríklad na výtvarnej výchove im poskytne úžasné predlohy, na matematike môžu pracovať s "telesami" - záhony, výpočet objemu, množstvo potrebnej zeminy, jej cena, predpokladaná hmotnosť, aj samotné dreviny a rastliny im poskytnú nespočetné množstvo možných kombinácií problémových úloh na hľadanie riešenia. Cudzie jazyky - priamo na mieste sa môžu učiť pomenúvať v danom jazyku to, čo vidia, cibriť si konverzačné schopnosti. Slovenský jazyk - slohové práce - opis predmetu, úvaha o klimatických zmenách, ...
Vlastne nie je predmet, v ktorom by sa nedali realizovať aktivity našej novej záhrady.
Do projektu plánujeme zapojiť aj rodičov a občanov obce - pri zakladaní vyvýšených záhonov i výsadbe stromov a krov - živý plot a ovocné kry.

Po realizácii aktivít pri výstavbe a kreovaní záhrady v jej priestoroch zorganizujeme ešte prednášku - besedu so záhradníkom alebo záhradkárom, ktorý bude poskytovať cenné rady už v priebehu realizácie a prítomným  bude vysvetľovať, ako môžu aj oni sami vo svojich domácnostiach a záhradkách ovplyvniť nepriaznivé dopady klimatických zmien
.

REALIZÁCIA PROJEKTU alebo ČO SA NÁM PODARILO?