Aktivity 2022/2023

Ako si tu žijeme?

Slávik Slovenska - školské kolo

Dňa 14.04.2023 sa našej škole uskutočnilo školské kolo speváckej súťaže Slávik Slovenska 2023. Súťažilo sa v 3 kategóriách: V 1.kategórii 1. – 3. ročník sa na 1. mieste umiestnil Samuel Kováč žiak II.A triedy, 2.miesto získal Kristián Kopál žiak III.A triedy, na 3.mieste sa umiestnila Ester Belanová žiačka I.A triedy. V 2.kategórii 4. – 6. ročník sa na 1.mieste umiestnila Nelka Šorcová žiačka VI.A triedy, 2.miesto získala Angelika Nely Cigáňová, žiačka VI.A triedy a 3.miesto získala Linda Schwarcz žiačka IV.A triedy. V tejto kategórii bolo udelené aj čestné uznanie, ktoré získali žiaci V.A triedy Adam Ambrož a Filip Híveš.  V 3.kategórii 7. – 9. ročník získal 1.miesto  žiak VII.A triedy Patrik Belan, na 2.mieste sa umiestnila Dominika Kačkovičová žiačka IX.A triedy a na 3.mieste Ema Letavayová žiačka IX.A triedy.

Mgr. Darina Ďurčová

Projekt KROKUS - IX.A

Aby sme nikdy nezabudli...

My, deviataci, sme sa zapojili do PROJEKTU KROKUS. Prečo?

Lebo hovoríme STOP nenávisti, diskriminácii a prenasledovaniu na základe rasovej čináboženskej príslušnosti.

Cieľom projektu je pripomienka približne jeden a pol milióna detí, ktoré sa stali obeťami holokaustu. Na počesť ich pamiatky sme zasadili cibuľky žltých krokusov, ktoré rozkvitnú približne v období Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu (27.január). Žltá farba kvetov symbolizuje Dávidovu hviezdu, ktorú boli  deti nútené počas obdobia nacistických perzekúcií nosiť.

Mamma Mia! - muzikál Nová scéna Bratislava - VII.A a IX.A

Divadlo zastáva významné miesto v duchovnom a kultúrnom živote človeka. Vďaka nemu si pestujeme vlastné kultúrne tradície a vytvárame univerzálne hodnoty.

Preto sme sa v rámci hesla „Lepšie je raz vidieť, ako trikrát počuť.“ vybrali na multigeneračné a nadčasové predstavenie Mamma Mia do Bratislavy.

Vidieť, ako herci spolu s hľadiskom spievajú, spoločne tancujú, hľadisko aj javisko, bol jedinečný zážitok.

Literárna exkurzia v Banskej Štiavnici - VII.A a VIII.A trieda

5.10.2022 si siedmaci a ôsmaci spolu s pani učiteľkou Knajbelovou a Božikovou užili zážitkové vyučovanie v čarovnej Banskej Štiavnici.

Najskôr si vyšľapali kopec, na ktorom stojí protiturecká pevnosť Nový zámok a zaspomínali na Chalupkovho Turčína Poničana. Vypočuli si odborný výklad o tom, ako sa Štiavničania a okolité kraje bránili nájazdom osmanských vojsk a pokochali výhľadom na celú Štiavnicu.  Cestou k domu Márie Pišlovej, ktorý bol srdcom našej exkurzie, malebné uličky priam prebúdzali skryté talenty mladých umelcov. V Banke lásky sa nechali uniesť príbehom mladého študenta Andreja Sládkoviča ku krásnej Maríne a niektoré z veršov tejto najdlhšej lyrickej skladby na svete určite zostanú v pamäti našich žiakov. S Banskou Štiavnicou sa rozlúčili výstupom na kalváriu a pohľadom na mesto ako na dlani. Nie však nadlho. Určite sa tam mnohí ešte vrátia.

Fotospomienka: https://zsvelkeuherce.edupage.org/album/#gallery/529