Aktivity 2015/2016

Živá červená stužka

Komukoľvek môžeš pomôcť, pomôž mu rád, i celému svetu! Už dávno sa hovorí, že slúžiť a pomáhať sú vlastnosti vznešených pováh.

(Jan Amos Komenský)

Aj týmto citátom by sa dala charakterizovať akcia Červené stužky, ktorá sa uskutočnila 24. novembra 2015 na našej škole vo Veľkých Uherciach.

Tento projekt sa u nás každoročne teší veľkej obľube. Posolstvá červenej stužky, akými sú záujem, podpora a solidarita s ľuďmi nakazenými HIV či postihnutými chorobou AIDS, nám nie sú ľahostajné, a tak nápad vytvoriť obrovskú živú stužku, sa stretol s entuziazmom a ochotou nielen všetkých žiakov a učiteľov či vychovávateliek, ale aj  ostatných zamestnancov školy, ako sú pani sekretárky, upratovačky, školník...

Utorkové ráno bolo iné ako bežné školské rána. Záplava červenej – symbol krvi a života, ktorú mal každý na sebe, ale najmä vzrušenie a nadšenie sa dalo priam krájať. Po veľkej prestávke sme sa všetci presunuli na školský dvor, kde sme vytvorili živú červenú stužku. Bolo úžasné vidieť, ako celá škola drží pohromade ako jedna veľká rodina. V očiach aj tých najmenších sa dal čítať pocit šťastia a výnimočnosti, že aj oni môžu pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Ľuďom nakazeným HIV, postihnutým AIDSom, patriacim do spoločnosti, napriek svojej chorobe. Ľuďom, ktorí sa starajú o chorých na AIDS a zabraňujú šírieniu HIV. Ľuďom, ktorí prišli o priateľa, blízkeho človeka, člena rodiny... následkom choroby AIDS.

Kampaň mala pozitívny ohlas, donútila nás všetkých sa zamyslieť nad daným problémom, vyjadriť svoj postoj, a najmä vyvarovať sa nebezpečenstiev, ktoré by nás k tejto zákernej chorobe mohli doviesť.

Kampane sa zúčastnili žiaci aj zamestnanci ZŠ spolu - 245 osôb. Od 24.11.2015 si všetci  pripínali červenú stužku počas  celého týždňa.

Už teraz sa tešíme na ďalší ročník, do ktorého sa určite zapojíme.

Fotodokumentácia: http://zsvelkeuherce.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=189