Svet, ktorý prostredníctvom tvorivých detských nápadov motivuje k zmene a k zamysleniu sa, sa nazýva zeleným...
Zapoj sa aj Ty do tejto umeleckej súťaže, ktorej poslaním je vštepovať mladým umelcom vzťah k prírode, životnému prostrediu formou budovania návykov a zručností v umeleckom prejave:
Výtvarná a digitálna tvorba:
1. Kresba, maľba, grafika, kombinované techniky
KATEGÓRIA
- Základné školy 1. stupeň - deti do 10 rokov
- Základné školy 2. stupeň - deti od 11 do 15 rokov
TECHNICKÉ PODMIENKY
Práce nerolujte a neprehýbajte. Neposielajte práce priestorové, trojrozmerné, zasklené, zarámované ani na CD/DVD nosičoch. Formát práce – maximálne A0.
2. Detský animovaný film
KATEGÓRIA
- Základné školy
TECHNICKÉ PODMIENKY
Práce zasielajte na nosičoch Betacam, miniDV, DVcam, DVD. Práce, ktoré nebudú zhotovené technikou animácie porota zo súťaže vyradí (napr. powerpointové prezentácie).
3. Komiks
KATEGÓRIA
- Základné školy
- Základné umelecké školy
- Stredné školy
TECHNICKÉ PODMIENKY
Práce nerolujte a neprehýbajte. Neposielajte práce priestorové, trojrozmerné, zasklené, zarámované ani na CD/DVD nosičoch. Formát práce – maximálne A0.
Literárna tvorba:
KATEGÓRIA
- Autori od 10 do 15 rokov (rozprávanie, opis)
TECHNICKÉ PODMIENKY
Do kategórií literárna tvorba sa môžu zapojiť žiaci II. stupňa ZŠ a študenti stredných škôl so svojimi krátkymi epickými žánrami. Maximálny rozsah jednej literárnej práce sú dve strany formátu A4, napísané v programe Microsoft Office Word – písmo Times New Roman, veľkosť písma 12, maximálne 3 600 znakov. Práce vkladajte do prihlasovacieho formulára.
ORGANIZÁTOR
Slovenská agentúra životného prostredia
TERMÍN VYHLÁSENIA SÚŤAŽE
19. augusta 2021
TERMÍN UZÁVIERKY SÚŤAŽE
30. novembra 2021
TERMÍN HODNOTENIA
December
MIESTO KONANIA VÝSTAVY
Slovenská agentúra životného prostredia, BB
TÉMA SÚŤAŽE
Lokálnosť je naša budúcnosť
Každý z nás vie byť viac či menej lokálny a udržateľný stačí sa len zamyslieť ...
Lokálnosť – je slovo, s ktorým sa stretávame takmer každý deň. Ale položme si otázku: „čo to tá lokálnosť vlastne je?“. Pojem „lokálnosť“ v kontexte udržateľného rozvoja ľudstva znamená v prvom rade množstvo zamyslení nad spôsobom života aký žijeme a v druhom rade sú to návrhy, ako zmeniť pohľad na svoje bezprostredné životné prostredie a zdroje ktoré využívame. Je dôležité pochopiť ako funguje svet, ale pre jednotlivca je ešte dôležitejšie pochopiť svoje okolie, životné prostredie a viac sa sústrediť na lokálnosť ako na globálnosť.
Poďme si to v krátkosti skúsiť rozmeniť na drobné. Tajomstvo lokálnosti totiž spočíva v rozumnom využívaní miestnych regionálnych zdrojov, ktoré ponúka životné prostredie. Základom sú vodné zdroje, pôda, ovzdušie. Tieto tri elementy si musíme chrániť najviac. Zdravý rozum nám hovorí, že na to, aby sme ich mohli chrániť a zároveň využívať, musíme robiť opatrenia. Pritom základné opatrenia by mali byť zamerané na zabránenie znečistenia týchto elementov. Napríklad menej anorganických hnojív v poľnohospodárstve, zákaz plošného výrubu lesov, viac čističiek odpadových vôd a pod. Toto sú príklady na systémové opatrenia. Ale čo môžem urobiť ja pre moju udržateľnú lokálnosť? V prvom rade si nájdem, prečítam a overím informácie o pôvode výrobkov, ktoré si chcem kúpiť. Chodím pešo, na bicykli, kolobežkou. Stravujem sa vyvážene a s dôrazom na lokálnosť potravín. Jedlom neplytvám. Kupujem slovenské miestne produkty vrátane oblečenia, kozmetiky atď. Recyklujem. Kompostujem. Redukujem svoju ekologickú stopu hlavne redukciou odpadu a triedením. Šetrím energiami. Chránim a pomáham prírode napríklad výstavbou hmyzieho hotela, dažďovej záhrady, zberom dažďovej vody, výsadbou pôvodných druhov rastlín atď.
Žijeme v neobvyklých časoch a teraz je príležitosť prehodnotiť naše doterajšie myslenie a konanie, otvoriť sa novým možnostiam. Tak smelo do toho!